Blok Zinciri 2.0 Nedir?

Blok Zinciri 2.0 Nedir?

Önceki yazımızda bahsettiğimiz üzere geleneksel “Blok Zinciri” mimarisi kripto para temeli üzerine inşa edildi.

 

Geçen 10 yıllık sürede görüldü ki, blok güvenliğini sağlayan ve uçlar arasında kabul gören “İş İspatı” (Proof ofWork)  olarak adlandırılan konsensus enerji ve donanım anlamında epey müsrif bir hale geldi.

 

Günümüzde sadece Bitcoin  madencilerini “Yeni Zelanda” veya “Macaristan” veya 2 milyon hane halkı kadar enerji tüketiyor.

 

Ayrıca her düğümde ( node ) saklanabilen defter boyutu Mart 2021 itibariyle 335 GB’ı geçmiştir. Bu durumda kullanıcılar defter ( ledger ) saklayabilecekleri halde saklamamayı tercih ediyor.

 

Son olarak, zorluk seviyesi arttıkça da madencilik yapıp gelir elde etmek zorlaştı. Günümüzde Bitcoin madenciliği “Mining Pool” olarak adlandırılan merkezler tarafından yapılıyor.

 

bitcoin mining pool

 

Ethereum dikeyinde ise, durum biraz farklı olmakla birlikte aslında benzer.

 


 

İşte yukarıda yazılı olan ve listelemediğimiz diğer sorunları oluşmadan önlemek üzere 2017 yılında yeni bir mimari oluşturmaya karar verdik. Öncesinde belirlediğimiz hedefler ise;

 

  • Veri güvenliği ( Kayıt güvenliği kaydın değiştirilememesi durumu, veri güvenliği ise verinin sahibi dışında okunamaması durumu olarak özetlenebilir. )
  • Parçalı mimari
  • Düşük enerji sarfiyatı
  • Güvenlikten ödün vermeden hızlı blok oluşturma süresi
  • Günümüz ve ilerde oluşabilecek ihtiyaçlara uygun değişken blok mimarisi

İşte sonuç olarak ortaya çıkan mimariye biz “Blok Zinciri 2.0” diyoruz.

 

Bu yeni mimari, geleneksel blok zinciri mimarisinin aksine “açık defter” değil, “şifreli defter” ile çalışıyor. Oluşturulan bloklar kimi durumda ortak, kimi durumda ise kişi veya olaya özgü tekil bloklar şeklinde oluşturuluyor. Konsensus olarak “İş İspatı” (Proof of Work) algoritmasını kullanmakla birlikte geliştirdiğimiz ( Patent sürecinde ) yeni sürümü ile sadece 1 kalem pil ile birlikte yüzlerce blok oluşturabiliyor. Düğümler ( node ) arasında defter bütünlük yapısı bozulmadan parçalı olarak saklanabiliyor.

 

Takipte kalın 🙂

Yazar Hakkında /

goksoy.omer@gmail.com