Blok Zinciri 2.0 İçin Neleri Değiştirdik

Blok Zinciri 2.0 İçin Neleri Değiştirdik

“Sadece anonim olmak” ne kadar güvenli sorusu üzerine düşündüğümüzde bu sorunun tek cevabı oldu.

“Blok Zinciri 2.0”

Blok Zinciri mimarisi özelde Hash algoritmaları, Nonce hesaplaması gibi iç kontrol mekanizmalarına sahip. Ancak geleneksel blok zinciri sadece para transferi için kurgulandığından dolayı tüm ihtiyaçlara cevap verememektedir.

 

Günümüzde veri güvenliğinin ön planda olduğu neredeyse tüm projeler blok zinciri yapısına uygun olmakla birlikte

  • Enerji sarfiyatı
  • İşlem Maliyeti
  • Veri Güvenliği

konuları düşünüldüğünde mevcut blok zinciri yapılarına ilave çözümleri entegre etmek gerekmektedir.

Blok Zinciri 2.0 mimarisi düşük enerji sarfiyatı, değişken etkin madenci kullanımı,blok yapısı ve yüksek veri güvenliği sayesinde yenilikçi bir mimari olarak öne çıkmaktadır.

Mimarinin değiştirilmesine ilk önce “Patent Sürecinde” olan Nonce hesaplama yöntemi ile başladık. Bu yeni yöntem veri ve blok güvenliğinden ödün vermeden çok yüksek verim ile blok üretme kabiliyeti kazandık.

Sonra ki aşamada Hash algoritmasına yöneldik ki bu algoritmalar bugün bazı yemek şirketlerinin sızdırılan şifrelerinde de gördüğümüz üzere büyük zafiyet oluşturmakta ve Rainbow Attack saldırıları da bu sayede yapılmakta.

En son aşamada katmanlı şifreleme algoritmaları üzerine ar-ge yaptık. Şifreleme algoritmaları en temelde “ham veriye” ekleme / çıkartma yapmak ve ortaya çıkan verilerin yerlerini değiştirmek üzere çalışan algoritmalardır. En temel hali iki aşamalı olan bu yapıyı “sistematik karmaşıklık” adını verdiğimiz yöntemle oluşturmayı başardık.

Geldiğimiz noktada “Blok Zinciri 2.0” mimarisi ile 3 saniyede Bitcoin’den milyon’da bir hesaplama ile şifreli bloklar üretebilen bir yapıyı ortaya çıkartmak için tüm bu yap-boz parçalarını bir araya getirmek ise hiç kolay olmadı 🙂

Takipte Kalın 🙂

Yazar Hakkında /

goksoy.omer@gmail.com