Clubhouse Kullanıcı Verileri Sızdırıldı

clubhouse-veri-sizintisi

Clubhouse Kullanıcı Verileri Sızdırıldı

Geçtiğimiz haftalarda yaşanan “Facebook” ve “LinkedIn” sızıntıları ile toplamda 1 milyara yakın kullanıcının verisi sızdırıldı. Yakın zamanda bu sızıntıların arasına son zamanlar popülaritesi artan Clubhouse’da bu kervana katıldı. Cyber News raporuna göre 1,3 milyon Clubhouse kullanıcısının verileri sızdırıldı.

Cyber ​​News’in raporuna göre 1,3 milyon Clubhouse kullanıcılarının kişisel verilerinin de olduğu SQL veritabanı çevrimiçi olarak sızdırıldı. Bu sızan verilerin içerisinde sosyal medya profil adları, kullanıcı kimliği, fotoğraf URL adresi, Twitter adı, toplam takipçi sayısı, hesap oluşturma tarihi, davet edilen kullanıcı profil adı gibi detaylarda yer alıyor. Raporda, bu sızdırılan verilerin arasında kredi kartı bilgileri, yasal belgeler gibi hassas bilgilerin bulunmadığı belirtiyor.

 

Yakın zamanda sızdırılan Facebook, LinkedIn ve Clubhouse verilerinin birleştirilerek yeni oltalama saldırılarını yapılmasını da muhtemel hale getiriyor. Bu sosyal medya hesaplarında bulunan bilgiler ile hedef kişiye ait detaylı bir profil oluşturulabilmekte ve ve hedef kişilere karşı çok daha inandırıcı kimlik avı ve sosyal mühendislik saldırıları düzenlemeyi mümkün kılmakta

Yazar Hakkında /

goksoy.omer@gmail.com