“Multi Index Stable Coin” Nedir?

“Multi Index Stable Coin” Nedir?

multi-index-stable-coin

Bu yazımızda Coin fiyatlandırmasında kullandığımız “Fiyatlandırma Yöntemi” ‘nden bahsedeceğiz.

 

Kripto paraların hayatımıza girmesiyle birlikte en çok sorulan sorulardan birisi de “Nasıl Fiyatlandırılıyor” sorusudur.

 

Genel olarak Yabancı Para veya hisse Senedi gibi tüm finansal enstrümanların fiyatlandırılmalarında da olduğu gibi Coin fiyatları da Arz/Talep dengesi ile oluşmaktadır.

 

Kısacası talep artarsa, fiyatta artar.

 

Ancak Kripto paralarda Arz / Talep dengesini belirleyen bir diğer etmen ise “Fısıltı Gazetesi”.

 

Bu durum genelde şu şekilde gelişiyor:

 

Bir yatırımcı ve ünlü bir kişi bir Tweet atarak veya O kripto para hakkında iyi veya kötü konuşarak bir kitleyi alım veya satım yönünde hareket ettirdiğinde, Arz/Talep dengesini değiştiren bu etmen ile normalde kripto para satın almayan kişiler alış eğilimine geçiyor veya normalde satmak istemeyen kişiler satış eğilimine geçiyor.

 

Bu durum, altında bir teknoloji barındırmamasına rağmen kripto paralarda meydana gelen büyük hareketlerin ana sebeplerinden birini teşkil etmektedir.

 

Bununla birlikte Arz/Talep dengesi ile oluşan “Değişken Coin” fiyatlandırması ise ürün veya hizmet satışı durumunda ise satıcı ve alıcı tarafında da riskler barındırmaktadır.

 

Örneğin, satın almak zorunda olduğunuz bir ürünün fiyatı, kripto para değer kazandığı için artarsa aynı ürünü daha pahalıya almış olursunuz.

 

Diğer taraftan sattığınız ürün karşılığında aldığınız kripto para, değer kaybından dolayı sizin kârınızı da beraberinde götürebilir.

 

 


 

Stable Coin – Sabit Değerli Kripto Para

 

Kripto paraların bu değişkenliğine karşın çıkartılan bazı Token’lar ise kendilerini “Stable Coin” yani “Sabit Değerli Kripto Para” olarak konumlandırmaktadır.

 

Örneğin 1 Tether Token’ı,  1 Amerikan Doları’dır. Artış veya düşüş oranı %1 seviyelerinde olup fiyatı hep sabittir.

 

Ancak, bizim gibi enflasyona sahip ülkelerde para biriminin değer kaybından dolayı “Stable Coin” veya “Sabit Değerli Kripto para” kavramı yatırım aracı veya orta/uzun vadeli ürün veya hizmet fiyatlandırmasında kullanılamamaktadır.

 

Enflasyona sahip piyasalarda, “Stable Coin” ile fiyatlandırılan ürün ve hizmet fiyatlarının yıllar içinde sürekli olarak revize edilerek güncellenmesi veya yakın takip altında tutulması gerekmektedir.

 

blocco360 olarak kripto paramızın değerlemesini yaparken bu ve benzeri diğer tüm piyasa hareketlerini analiz ederek yeni bir kavram üzerinde çalıştık :  “Multi Index Stable Coin”

 

 


 

“Multi Index Stable Coin” Nedir?

 

Bu kavramı “Çoklu Endekse Bağla Sabit Kripto Para” olarak ifade edebiliriz.

 

Örneğin;

Eğer herhangi bir kripto paranın değerini Amerikan Dolar’ına veya Euro’ya endekslersek, dövizdeki aşağı veya yukarı yönlü hızlı dalgalanma ürün ve hizmet fiyatlarını da etkileyecektir.

 

Örneğin “Ham Petrol” veya “Altın” gibi sadece bir emtiaya endekslenirse bu seferde düğün sezonunda altının yükselmesi veya regülasyon ile petrol arzının azalması v.b. mevsimsel veya politik durumlarda yaşanan fiyat değişkenliğinin benzeri meydana gelecektir.

 

Sonuç olarak değişken piyasa koşullarını da göz önüne alarak, “Altın” ve “Gümüş” gibi Değerli Madenler ile “Bakır” ve “Alüminyum” gibi Sanayi Madenlerinin olduğu bir Emtia Sepeti oluşturduk. Bu sepet içeriğini ise bir formül ile “Sepet Toplam Değeri” ‘ne endeksledik.

 

Kısacası blocco360 ağı üzerinde Coin fiyatlandırması bu sepet içeriği ile hesaplamaktadır.

 

 


 

Avantajları

 

  • Maden Sepeti içerisinde bulunan tüm madenler birlikte hareket etmemektedir. Yani tüm madenler beraber zamlanıp, beraber ucuzlamazlar. Bu durum, ani artış veya ani azalışları engellemekte ve fiyat istikrarını sağlamaktadır.
  • Maden Sepeti içerisinde dönemsel değişen madenler olmakla birlikte bu madenlerin tüm sepet içerisinde ki oranı %15’i geçmemekte. Bu durum da Coin fiyatlarının ani değişkenlik yaşanmamasını sağlamaktadır.
  • Maden Sepeti içerisinde bulunan tüm madenlerin fiyatlamaları döviz hareketlerine bağlı olmakla birlikte neredeyse tamamı yurtiçinde mevcut olan maden rezervlerine sahip, ikame edilebilir ve dışa bağımlılığın az olduğu madenler olması sebebiyle nispeten de olsa kontrol edilebilir fiyatlar aralığa sahiptirler.

 

 

Takipte kalmaya devam edin.

Yazar Hakkında /

goksoy.omer@gmail.com