sasha Özet Algoritması

sasha Özet Algoritması

Bu yazımızda geliştirdiğimiz “Blok zinciri 2.0” algoritması için çok önemli bir parça olan “sasha” mesaj özet algoritması neden bu kadar önemli bundan bahsedeceğiz.

 

“Hash Algoritmaları” olarak bilinen mesaj özet algoritmaları yazılım dünyasında eski olmakla birlikte bir çok alanda kullanılmaktadır. En yaygın kullanım alanlarından birisi de şifrelerin kaydedilmesi olmuştur.

 

Veri tabanında kullanıcı şifrelerini açık olarak kaydetmek yerine bu özet algoritması ile kaydetmek, bir sızıntı durumunda kullanıcının hesabının hacklenmesini önleyeceği öngörülerek özet algoritmaları ile hesaplanan özet sonuçları veri tabanlarında kaydedilmiştir.

 

Örneğin;

Şifresi “12345” olan bir kullanıcının şifresini veri tabanında “12345” yerine “ab37a904cd937c0591a0….” şeklinde kaydetmek, güvenlik açısından daha önemli olmuştur.

 

Ancak günümüzde internette bulunan veri tabanları sayesinde tek yönlü özet algoritmalarının sonuçları kolayca ulaşılabilir hale gelmektedir.

Aşağıda da göreceğiniz üzere sık kullanılan kelimelerin özet karşılıklarını neredeyse her özet algoritması için bulmak mümkün.

geleneksel-hash

Yukarıdaki örnekte de göründüğü üzere bir çok şifre alternatifi kelime hali hazırda farklı özet algoritmaları ile kategorize edilmiş durumda. Bu durum şifrelerin çalınması halinde, özet olarak kaydedilse bile çözülebileceğini gösteriyor.

 


“sasha” Ne Kadar Güçlü?

sasha-hash

“sasha”  192 karakter uzunluğundaki çıktılarına rağmen

  • düşük işlemci gücü tüketen,
  • Hexadecimal (16)  yerine Pentatrigesimal (35) sayı sistemini referans alan
  • Collision-Proof
  • Embed-Salt
  • Embed-Sign

v.b. gömülü özelliklere sahip olan bir algoritma.

 

Blok zinciri 2.0 mimarisi için, güvenliğin ilk adımı olarak standart özet algoritmalarının dışında ve daha güçlü bir çözüm olması kaçınılmazdı.

 

Blok zinciri 2.0 üzerinde ki tüm anonimleştirme servisleri “sasha” algoritması ve “sasha” algoritmasının farklı seviye sürümleri ile oluşturulmaktadır.

 

sasha” ayrıca Güvenli+ Kontratlar sekmesinde “Şifre Özetleme Kontratı” ile sizlerin de kullanımına açıldı.

 

Takipte kalmaya devam edin.

Yazar Hakkında /

goksoy.omer@gmail.com